NÖROLOJİ

Hastenemizde hizmeti verilmekte olan nöroloji toplumsal bir sorun olma yoluna giden iş gücü verimi ve üretkenliği engelleyen birçok hastalığı içine almaktadır. Nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi hastanemizde nöroloji uzmanımız tarafından yapılmaktadır.
Nöroloji; genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır. Beyin ve vücuttaki tüm sinirlerin hastalıklarıyla ve bu sistemlerin hastalığı sonucu bozulan vücudun diğer organlarının hastalıkları ile uğraşır.
Beyni, omuriliği ve etraf sinirlerini ilgilendiren hastalıklar, (tümör, iltihap, kazalar vb.), umûmiyetle aynı şeylerdir. Ancak bu yapıların görevine göre vücuttaki aksaklığın şekli ve genişliği değişir. Etraftaki sinirlerin rahatsızlıklarında görülen, o sinirin gittiği bölgede kuvvet ve his azalmasıdır. Yine sinirsel etkiyle bu bölgelerde terleme ve kanlanma da bozulur. Bunun sebebi bitkisel sinir sistemi liflerinin de etraf sinirleri içinde taşınmış olmalarıdır.
Omurilik, organlardan beyne hissi, beyinden etrafa motor (hareketle ilgili) uyarılar ulaştıran bir ana yoldur. Buranın rahatsızlığında kuvvet kaybı, his kaybı ve bitkisel fonksiyonların yapılamaması ortaya çıkar. Ayrıca omuriliği zedelenen kişi, idrar ve dışkı kontrolünü de kaybeder.

Nöroloji Poliklıniğinde Yapılan Başlıca Tedaviler

- Baş ağrıları, migren
- Baş dönmeleri (vertigo)
- Felçler: Felçlerin günümüzde en sık nedeni pıhtı (emboli) atması ve hipertansiyondur. Aynı zamanda;nöroloji pıhtıya neden olan etkenlerle ve bu etkenlerle mücadeleyle uğraşır.
- Epilepsi (Sara)
- Parkinson hastalığı, MS (multipl skleroz) denen hastalık ve nöropati denen periferik yani vücudu yöneten sinirlerin hastalıkları ,kas hastalıkları
- Beynin ve sinirlerin enfeksiyon hastalıkları:;Menenjit, ensefalit, miyelit gibi
- Doğumda veya doğum sonrasında oluşan beyin ve sinir hastalıkları
- Bel ve boyun ağrıları (bel ve boyun fıtığı)
- Üşüme, Batma, Ağrı, Bacaklarda Huzursuzluk ve Kramp
- Kaza sonucu oluşan kafa travması,omurilik travması
- Alzheimer (unutkanlık)
- Uyku bozuklukları
- Horlama, Uyku Apne Hastalığı
- Depresyon, anksiyete, panik atak

NÖROLOJİ HASTANEMİZDE HANGİ TETKİKLERLE NEYİ İNCELER ?

- EEG ile bayılmaları nöbetleri havaleleri inceler.
- EMG ile sinirleri kasları, el kol bacak ayak ağrilarini uyuşmalarını keçelenmelerini yanmalarını
-sinir romatizmasını inceler.
- Polisomnografi uyku testi ile horlama uyku apne hastaliğini tespit eder.
Nedeni bulunamayan kilo alımının ve hipertansiyonun incelemesini yapar.
- MR ve Tomografi ile felç tümor kist anevrizma riskini inceler.
- Karotis vertebral dopler ile felç riskini inceler.
- Kan tetkikleri ile felç riskini inceler.