EMG

Çeşitli nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisini üstlenen nöroloji bölümü, hastanemizde bu hastalıkların tanısında gerekli olan EMG yi gerçekleştirmektedir.
EMG nedir ve nasıl yapılır?
EMG (elektromyografi) kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesi yoluyla bu yapıların sağlık durumlarının değerlendirildiği bir muayene yöntemidir. EMG tetkiki iki kısımda yapılır
1) Sinirlerin incelenmesi
2) Kasların incelenmesi
Tanıya göre her ikisinin veya yalnızca birinin yapılması gerekebilir. Sinir iletimlerinin ölçümünü doktor veya doktorun belirlediği şekilde bir EMG teknisyeni, kasların incelenmesi işlemi ise sadece doktor tarafından yapılır. İnceleme süresi yapılması düşünülen işlemin kapsamına göre 15 dakika ile 1.5 saat arasındadır.
1) Sinirlerin incelenmesi: Kol, bacak, veya diğer vücut kısımlarında seçilen bazı sinirler, deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığı ile elektrik akımı verilerek uyarılır. Elektrik akımı verildiği yerde hoşa gitmeyen fakat dayanılabilir bir his oluşturur. Verilen uyarı ile sinirde ortaya çıkan elektriksel aktiviteler çeşitli şekillerde ölçülür. Bir EMG incelemesi sırasında genellikle böyle 5-10 sinirden ölçüm yapılır.
2) Kasların incelenmesi: İğne şeklinde bir elektrot kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında seçilen bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktiviteler incelenir. Kullanılan elektrot, enjeksiyon iğnelerine benzer boyut ve görünümdedir. Bu elektrotlar tek kullanımlıktır, her hastada yeni bir iğne kullanılır ve bu iğne inceleme bittikten sonra atılır (Tek-lif EMG’si gibi bazı tetkiklerde elektrotlar tek kullanımlık değildir, mikroptan arındırılarak yeniden kullanılır). Elektrot iğnesinin kas içine yerleştirilmesi sırasında duyulan ağrı kas içine ilaç enjeksiyonu yapılışı sırasında duyulan ağrıya benzer; fakat EMG’de herhangi bir madde enjeksiyonu yapılmadığı için ağrı daha az şiddetlidir. Her bir kasın incelenmesi birkaç dakika sürer. Bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Kas içinde değişik yerlerden kayıt alma amacıyla iğnenin yönü ve yerinin birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlemler genellikle ağrısızdır veya katlanılabilir derecede hafif şiddette bir ağrı oluşturur. Bir EMG tetkikinde incelenmesi gereken kas sayısı düşünülen tanıya göre değişir; genellikle 1-10 arası sayıda kas incelenir. EMG’nin, elektrikle uyarım ve iğne ile inceleme sırasında ortaya çıkan ağrı dışında beklenen bir yan etkisi ve bilinen kalıcı bir zararı yoktur, Ender olarak, incelenen kaslar içinde geçici bir kan birikimi oluşabilir. Çok daha ender olarak bazı derin gövde kaslarının incelenmesi sırasında, komşu doku ve organlarda geçici olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. İleri derecede kan pıhtılaşma bozukluğu olan veya kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanan hastalarda zorunlu olmadıkça EMG incelemesi yapılmaz. Bunun dışında her yaş grubunda ve herkese yapılabilir; hastada kalp pili veya beyin pili bulunması EMG yapılmasına engel değildir. Bire-bir EMG incelemesinin yerine geçen başka bir inceleme yoktur; EMG yaptırmayı istemediğiniz durumda, rahatsızlığınızın tanısına yardımcı olacak bazı bilgilerde eksiklik olabilir. Ancak, rahatsızlığın niteliğine bağlı olarak bazı durumlarda, EMG incelemesi ile elde edilmesi beklenen bilgi, kısmen diğer bazı inceleme yöntemleri ile de elde edilebilir.
EMG TETKİKİ İSTENEN BAZI HASTALIKLAR
•Sinir yaralanmaları (ateşli silah yaralanması, bıçaklanma, enjeksiyon sonrası)
•Sinir sıkışmaları (el bileği ve dirsekteki sinir sıkışmaları)
•Bel ve boyun fıtıkları
•Yüz felci
•Sinirlerin fonksiyonlarını bozan hastalıkların etkilerini ölçmek (Metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi)
•Kas hastalıklarının teşhisi
•Kas erimeleriyle giden omurilik hastalıkları
•Doğum sırasında bebeklerde oluşabilecek sinir yaralanmaları
EMG TETKİKİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR
•Tetkik sırasında tok olmalısınız.
•Tetkik sırasında kollarınızın dirsek üstüne, bacaklarınızın ise diz üstüne kadar sıyrılarak açılması gerekir. Bu nedenle paça ve kolları bol giysiler giymenizi öneririz.
•Özellikle yüzük, bilezik gibi kol ve parmaklardaki takıların çıkarılması gerekir.
•Yapılacak işlemlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemli olduğu için cildinize krem sürmemeniz ve cildinizin tozlu, yağlı, kirli olmaması önemlidir.

Size verilen randevu saatinden yarım saat önce gelmenizi rica ederiz. Sizden önceki hastanın işlemleri beklenenden daha uzun sürebilir, bazı durumlarda yaklaşık yarım saat kadar beklemeniz gerekebilir. Tetkikin de yarım saat sürebileceğini dikkate alıp EMG tetkiki için 1-1.5 saat geçirmeyi planlayarak gelmenizi öneririz.
Tetkik yapılırken bir yakınınızın odada olmasını isterseniz sakıncası yoktur, size destek olabilecek bir yakınınız da gelirse kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Ayakta tedavilerde 10 gün içindeki kontrol muayneleri için ayrıca ücret alınmaz.