AĞRISIZ(EPİDURAL)NORMAL DOĞUM

Doğum ağrısı, pek çok kadın için yaşadıkları en şiddetli ağrıdır. Doğum sancısı annenin gereksiz yere acı çekmesine , fizyolojik stres oluşturmasına ve annenin yorgun düşmesine neden olur . Epidural "ağrısız doğum", ‘’prenses doğum’’ adıyla bilinen yöntem; normal doğum eyleminde veya sezaryan operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi yöntemi haline gelmiştir. Genel anesteziden farkı anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasıdır. Normal doğum için en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem Epidural "ağrısız doğum" tekniğidir.

Ağrısız doğum nasıl yapılır?


Anestezi amaçlı epidural kateter takılması işlemi hastalar açısından son derecede kolay acısız ve rahat bir uygulamadır. Epidural anestezi çok ince bir kateter yardımıyla belden epidural alan adı verilen bölgeye girilmesi ve buraya lokal anestezik maddeler verilmesi şeklinde uygulanır. Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez.Önceklikle anestezi doktoru anne adayına yapacağı işlemi kısaca anlatır, varsa sorularını cevaplandırır. Anestezi doktoru anne adayı yan yatar veya oturur pozisyondayken muayene ederek uygulanacak bölgeyi belirler. Belde iğnenin girileceği bölge antiseptik (mikrop öldürücü) maddeyle silinir ve steril örtüyle örtülür. •Anestezi uygulanacak bölge
çok ince bir iğne ile uyuşturulur. Bu epidural iğnesinin girilmesi esnasında oluşacak ağrı hissini azaltmayı hedefler. Epidural alana kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Özellikle bu aşamada annenin birkaç dakika kımıldamadan durması çok önemlidir. •Normal doğumda, kateter yerleştirilip ilaç
verildikten yaklaşık 10-15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar. Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar halinde ilaç verilebilir. Sırta yerleştirilen bu katater doğumdan sonra çekilir.

Ağrısız doğumun farkı nedir?


Ağrısız doğum normal doğumla birebir aynıdır tek farkı anestezinin etkisiyle doğum esnasında hiçbir ağrı hissedilmemesidir.Uygulanan anestezi sayesinde belden aşağısında ağrılar, sancılar hissedilmemektedir. Ağrısız doğumda anne kasılmaları hisseder ve bu esnada ıkınarak bebeğin doğum yolunda ilerlemesini sağlar. Bu doğumun en önemli avantajı ise anne doğumu daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ayrıca doğum esnasında anne çok fazla yorulmayacak dolayısıyla da doğumdan sonra bitkin düşmeyecek bebeğiyle daha rahat ilgilenecektir.

Ağrısız doğumun avantajları nelerdir?


•Epidural anestezi ağrısız normal doğum için mükemmel bir yöntemdir. •Etkin bir biçimde doğum ağrılarının giderilmesini sağlar, uygun dozda ve zamanda uygulandığında doğumu hızlandırır. •Ağrısı geçen anne düzgün nefes alıp vermeye başladığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı da artar. Bebek doğduğunda daha canlı ve hareketli olur. •Uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz. •Epidural analjezi sizi sersemletmez, hasta hissettirmez, ayrıca bağırsak hareketlerini durdurmaz, gaz çıkışını engellemez. •Psikolojik rahatlama, kas spazmını çözmesiyle normal doğum şansınızı artırır. •Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz. •Doğum kesisi (epizyotomi) açılan durumlarda epizyotominin açılması ve tamiri esnasında duyulan ağrıyı gidermede oldukça etkilidir. •Normal doğumun gerçekleşmeyip sezeryan gerektiğinde takılan kataterden verilen ilaç dozu artırılarak genel anestezi verilmeden uyanık bir şekilde sezeryan yapılabilir. Normal doğumda altın standart: Epidural Analjezidir.

Ağrısız doğum ne zaman uygulanır?


Rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra rahim ağzı yaklaşık % 60-70 incelip, açıklığı 4 cm’e ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca uygulanır.

Ağrısız doğum amacıyla anneye verilen ilaçların bebeğe zararı dokunur mu?


Bu ilaçlar özel bir bölgeye uygun dozda verildiğinde bebeğe zararı olmaz.

Ağrısız doğum yaptırılan annelerin ‘sakat kalabileceği’ iddiası doğru mudur?


Ağrısız doğumda kullanılan kateterler omuriliği örten zarların dışına yerleştirilir. Tekniğine uygun olarak yapıldığında ağrısız doğumun anneye hiçbir zararı yoktur. Aksine anne ağrı hissetmediği için doğum sırasında hırpalanmaz, yorgun düşmez. Bebek doğarken rahimin kasılmalarıyla birlikte nefesini tutup ıkınarak bizzat kendisi de doğuma yardımcı olur. Doğumdan sonra da en kısa zamanda bebeğine bakacak hale gelir.

Epidural analjezi bel fıtığı olanlar ve gebelik sırasında bel ağrıları çeken hastalara uygulanır mı? Ağrısız doğum bel ağrısına neden olur mu?


Epidural anestezi yapılsa da yapılmasa da doğum sonrası her üç kadından birinde bel ağrıları olur; bu durumun hamileliğe bağlı vücudun ağırlık merkezinin zamanla öne kaymasıyla bel kaslarının bunu karşılamasının, doğum sonrası bu durumun aniden değişmesine bağlı olduğu düşünülmektedir. Doğumdan sonra bel ağrıları devam edebilir, bunun nedeni epidural anestezi değildir. Bel fıtığı olanlara ve bel ağrısı çekenlere de uygulanabilir, sakıncası yoktur. Epidural anesteziyle bel fıtığı ameliyatları bile yapılmaktadır. Epidural anestezi hem normal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve modern tıpta yeri olan bir yaklaşımdır. Her anne adayı bu uygulamadan yararlanması için teşvik edilmelidir.
Ağrısız ve sağlıklı doğum yapabilmek her kadının en doğal hakkıdır...