Ben Tedavisi

Koyu renkli benler kanserleşme potansiyeline sahiptir. Benlerin tahriş edilmesi kanserleşme riskini de arttırır. Güneş ışınlarına maruz kalma, benlerin bulunduğu bölgenin traş, epilasyon gibi uygulamalarla sürekli zedelenmesi, ya da giydiğimiz kıyafetlerin yaptığı sürtünmeye bağlı tahriş olma durumu, benlerin hücrelerinde bozulmaya sebep olur. Bu durum tehlikelidir ve hastanın sadece görsel yani estetik olarak düşünmesi değil, benlerinin tedavisine sağlık açısından da bakması gerekir. Radyo Frekans ile ben tedavisi,çok kısa bir sürede gerçekleştirilir.
İEKTAZİ(yuzeyal kılcal damar genişlemesi) ve bacaklarda ki varisler
Deride veya mukozalarda kırmızı lekeler şeklinde görülen kılcal, arteriol ve venüllerin genişlemesinden oluşan lezyonlara denilmektedir. Ameliyatsız varis tedavi sırasında , Hasta yürüyerek gelir, yürüyerek gider.
Köpük tedavisi nedir ?
Varis tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkan köpük tedavisidir. Özel bir kimyasalın damar içerisine entegre edilmesi ve damarı büzüştürerek tedaviyi tamamlaması olarak tanımlanabilir. Uygulanacak ilaç özel bir kimyasaldır ve hastalığın seviyesine bağlı olarak yine özel olarak hazırlanacaktır. Hasta, bu uygulama esnasında herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı duymaz. Başarı oranı bir hayli yüksek olan uygulama, yetişkinlerde sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor ve hasta kısa sürede gündelik hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. Cerrahi yönteme kıyasla çok sayıda avantaj sunduğunu da eklemekte fayda var.
-TEDAVI NE KADAR SÜRER?
Varis köpüğü tedavisi oldukça basit ve etkili bir uygulamadır. 5 ila 10 dakika gibi bir süre sonunda tedavi tamamlanıyor ancak bu süre bazı hastalarda daha kısa bazı hastalarda ise daha uzun olabilir. Hastalığın seviyesine göre uygulama elbette daha uzun sürecektir. Tedavi; damar işaretleme, uygun iğnenin bulunması ve damara giriş, damarın kapatılması olmak üzere 4 farklı bölümden oluşuyor. Kısa süreli tedavi ile birlikte aynı gün ayağa kalkabilir ve gündelik hayatlarınıza da yine aynı gün adapte olabilirsiniz. İş hayatı için ise 1 günlük dinlenme süresi yeterli olacaktır. (Randevulu Olduğu taktirde akşam çalışılmaktadır.) ( Hepsi için geçerli)
Köpük Skleroterapi
Son yıllarda yaygın olarak kullanılan Köpük Skleroterapi daha az ilaç kullanarak daha geniş alanlara ulaşılabildiği için tercih ediliyor. Bu teknikte, ilaç havayla karıştırıldığından, daha yoğun ve daha fazla madde elde edilebiliyor. Böylelikle damar içinde daha geniş bir alan tedavi edilebiliyor. Daha az ilaç kullanımı avantaj sağlamakla birlikte yöntemin deneyimli hekimler tarafından uygulanması önem taşıyor. İşlem kısa sürede tamamlanmakla birlikte, genel olarak süreyi belirleyen yine hastanın varisli damar sayısı oluyor. Yaygın ince damarları olan kişilerde bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekebiliyor.
Radyofrekans tedavisi
Varislerde ve yuzeyel kılcal damar genişlemelerinde radyofrekans tedavisi cok etkili olmaktadır. Radyo-frekans yöntemi ile siğil yakma tedavisi hastanemizde yapılmaktadır.(HPV) Varis ve Telenjiektazi yukarda belirtilen skleroterapi köpük tedavisi ve Radyofrekans metodları hastaların uygunluklarına göre kullanılmaktadır. Anal Fissür (makat catlağı) Botoks uyguluma Makat çatlağı genel olarak ameliyat gerektirmese de bazı durumlarda ameliyat kaçınılmaz hale gelebiliyor. Ameliyatın gerekli olduğu hastalarda rafine yöntemler uygulanıyor. OP. DR. Mehmet Durmuş Kurt , çatlağın tedavisinde en etkin kullanılan ve başarı şansı çok yüksek bir diğer yöntemin de botoks uygulaması olduğunu belirtiyor. İçeriğinde botulin zehri bulunan botoks enjekte edilerek makat kaslarında kısmi felç oluşturuluyor. Böylece dışkılama sırasında kasılma oranı azaltılıyor, dolayısıyla daha az ağrı duyuluyor ve bu süreçte çatlağın iyileşmesi bekleniyor.
İYİLEŞME SÜRESİ
Botoks uygulaması sonrasında hasta günlük aktivitesine devam edebilir. Botoks; iki-altı ay içinde, makat iç kasında geçici felç oluşturur ve bu dönemde oluşan gevşeme ile sorun giderileceği için yırtık vücut tarafından iyileştirilir. Botoks sonrası 30 gün içinde hastanın yakınmaları düzelmezse ya da yakınmalarda yarı yarıya azalma olmuşsa; bir seans daha botoks uygulaması yapmak gerekebilir. Yine başarı elde edilmezse, ameliyat önerilir.
YÜRÜYÜŞ YAPIN
Bağırsakların çalışması için düzenli olarak spor yapılmalıdır; özellikle yürüyüş bu konuda büyük yarar sağlar. Kahve ve alkolden de mutlaka uzak durulmalı, en azından azaltılmalıdır.